Samsa uzbecka z dynią i porem

Kochana Oleńko!

W kuchni amerykańskiej jeden ze smaków, który jest najbliżej kojarzony z jesienią to niewątpliwie dynia—od ciasta z dynią, przez zupy z dyni po wszechobecne Pumpkin Spice Latte.  Pomimo tego, że w Ałmatym już pada śnieg, ja nie przyjmuję do wiadomości ani pogody, ani swojego rychło nadchodzącego wyjazdu, więc pomyślałam że podzielę się z Tobą moim ulubionym środkowoazjatyckim zastosowaniem tego typowo jesiennego składnika (chociaż silnym rywalem są manty z dynią). 

Somsy (samsa po kazachsku i po rosyjsku) są powszechnym elementem kuchni uzbeckiej i ogólnie środkowoazjatyckiej. W Ałmatym można je znaleźć w restauracjach, sklepach spożywczych, a nawet na wielu przystankach autobusowych, gdzie świeżo upieczone samsy są sprzedawane z małych budek. Najczęściej spotykanymi nadzieniami są mięso i ser, ale moją ulubioną odmianą jest nieuchwytna samsa z dynią, rzadko spotykana poza swoim naturalnym siedliskiem, którym jest uzbecka kuchnia domowa.

Środkowoazjatyckie samsy będą wyglądały znajomo dla każdego, kto zna kuchnię indyjską. Rzeczywiście, niektórzy twierdzą, że samosy zostały pierwotnie przywiezione do Indii przez kupców z Azji Środkowej, jeszcze zanim podbój przez Mogołów wprowadził silne środkowoazjatyckie wpływy do kuchni subkontynentu. Ten przepis ma równie znamienity rodowód—powędrował z Taszkientu do Kalifornii zanim został mi przekazany w Cambridge. Przygotowanie samsy zajmuje trochę czasu, ale obiecuję, że warto!  

Samsa uzbecka z dynią i porem
Na ok. 24 samsy

Ciasto
1kg mąki
2 szklanki letniej wody
2 łyżeczki soli
2 łyżki kefiru
100 g masła

Farsz
1kg dyni
1 duży por
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka czarnuszki

Glazura
1 jajko
2 łyżki kefiru
Nasiona czarnuszki

Przygotowanie ciasta

Połącz mąkę, wodę, sól i kefir i wyrób gładkie ciasto. Przykryj i odstaw na przynajmniej 15 minut (do kilku godzin).

Podziel ciasto na trzy równe kulki.

Roztop masło.

Rozwałkuj jedną kulkę ciasta cienko (jak na pierogi).

Rozprowadź 2-3 łyżki roztopionego masła równomiernie po cieście. Zaczynając od jednego końca, zwiń ciasto w długą, ciasną rolkę.

Rozwałkuj kolejną kulkę ciasta i pokryj masłem.

Połóż już zwinięte ciasto na kraju świeżo rozwałkowanego i zroluj.

Powtórz z trzecią kulką ciasta, żeby powstała jedna duża rolka.

Przykryj ciasto i odstaw do lodówki na przynajmniej 30 minut.

Przygotowanie farszu

Umyj i posiekaj por. Obierz dynię i pokrój w kosteczkę. Podgrzej oliwę na dużej patelni i dodaj czarnuszkę. Kiedy nasiona zaczną strzelać, dodaj por i drobno posiekany czosnek. Smaż na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż por zmięknie i stanie się przezroczysty. Dodaj dynię i smaż, aż lekko zmięknie, około 10 minut.

Lepienie samsy

Rozgrzej piekarnik do 220 stopni.

Wyjmij ciasto z lodówki i ugnieć lekko rękami aby wałek stał się trochę dłuższy i ciaśniejszy.

Pokrój ciasto na ok. 2-centymetrowe części i rozłóż je na powierzchni lekko posypanej mąką, spiralą do góry.

Ostrożnie rozwałkuj każdą część od środka na zewnątrz, utrzymując okrągłe warstwy.

Połóż ok dwie lyżki farszu na każdym kawałku ciasta i sklej krawędzi u góry, aby utworzyć trójkąt. Upewnij się, że ciasto jest szczelnie sklejone.

 

Rozłóż samsy na pokrytej pergaminem blaszce do pieczenia, „szwami” do dołu, i posmaruj glazurą z jajka i kefiru. Posyp czarnuszką.

Piecz aż samsy osiągną złocisty kolor, ok. 30 minut. 

Posted on November 11, 2015 and filed under Przepisy.