Sos karmelowy z pastą miso

Kochana Olu!

Piszę do Ciebie gdzieś z nad gór Tien Szan. Boston przeżywa prawdziwie apokaliptyczną zimę, pode mną niekończące się fale zaśnieżonych szczytów, a ja wracam z subtropików na zaśnieżony step (tak naprawdę Ałmaty leży u podnóża gór a nie w stepie i śnieg pewnie już dawno stopniał, ale według Google’a temperatura dalej krąży wokół zera, więc czuję, że zasłużyłam sobie na trochę licencji poetyckiej). 

Boston w zeszłym roku, stanowczo mniej zaśnieżony niż w tym roku

Boston w zeszłym roku, stanowczo mniej zaśnieżony niż w tym roku

Gdzieś nad Kirgizstanem

Gdzieś nad Kirgizstanem

Szykując się psychicznie na 40 stopniowy spadek temperatury, dobrze sobie przypomnieć, że kiedyś ta zima się skończy, więc przypominam sobie jak to było w zeszłym roku, w pierwsze ciepłe wiosenne dni, kiedy można było wskoczyć na rower bez kurtki i udać się przez Cambridge pod świeżo zazielenionymi drzewami.  Współlokatorka zaprosiła mnie wtedy do swojej koleżanki na imprezę gofrową, która jest w sumie świetnym pomysłem dla każdego, kto ma szczęście posiadać gofrownicę. Ona dostarcza gofry (zwykłe i takie typu Liège, które się przygotowuje cały dzień), a goście przynoszą polewy i dodatki. Ja stwierdziłam, że jest to idealna okazja, żeby wypróbować przepis, który mi ostatnio chodził po głowie, a mianowicie sos karmelowy z miso. Przepis bardzo prosty, a sos wychodzi cudownie słony i słodki, i idealnie się nadaje na każdą porę roku! 

Sos karmelowy z pastą miso
(przepis zaadaptowany z Food52)

¾ szklanki cukru

¼ szklanki wody

½ szklanki jogurtu naturalnego 

2 łyżki miso shiro (białe miso)

 

- Połącz cukier i wodę w rondlu na średnim gazie. Pomieszaj i zagotuj. Trzymaj na ogniu, nie mieszając, aż cukier nabierze ciemny, złocisty kolor. Kiedy stopiony cukier zacznie dymić, usuń z ognia.

- Ostrożnie wmieszaj jogurt. Jeśli trzeba, podgrzej powoli rondel na niskim gazie aby sos utrzymał gładką i płynną konsystencję. Wmieszaj pastę miso.

-Podaj z goframi, naleśnikami, lodami, ciastem, jogurtem greckim, lub z czymkolwiek innym, co Ci wpadnie do głowy!

 (Sos można przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku. Należy podgrzać przed podaniem)

 

Posted on March 15, 2015 and filed under Przepisy.