Gotowanie z Hemingway'em - Pstrąg, Bekon, Fenkuł

Kochana Marysiu,

Jakiś czas temu natknęłam się na niesamowity przepis. Wyobraź sobie szalenie eleganckie danie, które składa się tylko z dwóch składników i nie ma przy nim praktycznie żadnej roboty! A najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że przepis został stworzony przez samego Ernesta Hemingway'a.  Natychmiast musiałam spróbować smażonych pstrągów Hemingwaya z bekonem. A wiadomo powszechnie, że z bekonem WSZYSTKO smakuje lepiej! Jednak kiedy postanowiłam przyrządzić to danie na kolację zorientowałam się, że potrzeba mi jeszcze idealnego towarzysza, który dopełni smak całości, a że mierzłam się z legendą musiałam sięgnąć po najlepsze co miałam w zanadrzu, więc przygotowałam moją sałatkę z fenkułu na gorąco – danie które zrobiło duża karierę wśród członków mojej rodziny. W zimie przygotowuję ją z mandarynkami, ale śmiało można je zastąpić cytryną, pomarańczą lub limonką, chociaż muszę przyznać, że z mandarynkami sałatka smakuje najlepiej. Ja tym razem użyłam cytryny. Możecie też poeksperymentować z bekonem. Ja wybrałam jego nieco bardziej wypasioną krewną – włoską Pancettę – sprawdziła się znakomicie.

2 porcje

2 całe pstrągi, oczyszczone

6 plastrów bekonu lub Pancetty 

mąka

1 (raczej duży) fenkuł

1 cytryna, lub 1 soczysta mandarynka, lub pół pomarańczy, lub 1 limonka

2 łyżki oliwy z oliwek z drugiego tłoczenia 

1 łyżeczka miodu

sól morska

1 mały pęczek koperku (albo użyj naci fenkułu, jeśli masz jej dostatecznie dużo)

Pstrągi:

Umyj ryby w zimnej wodzie i osusz papierowym ręcznikiem. 

Na dużej patelni smaż bekon aż będzie chrupiący i złocisty. Przełóż bekon na ręcznik papierowy, zachowaj patelnię z tłuszczem.

Posól wnętrza ryb i obtocz pstrągi w mące. Smaż je na tłuszczu pozostałym z boczku przez ok. 5 minut z każdej strony. Nadziej ryby usmażonym bekonem. Podawaj z cytryną.

Ciepła sałatka z fenkułu:

Pokrój fenkuł w ćwiartki i wytnij twardy środek. Grubo posiekaj. Posiekaj koperek. Umyj cytrynę i zetrzyj z niej skórkę.

Na patelni rozgrzej oliwę i dodaj fenkuł. Smaż ok 3 minuty mieszając. Dodaj sól, skórkę i sok z cytryny. Mieszaj i smaż przez następne 2 minuty. Dodaj miód, wymieszaj i wsyp koperek. Voila!

Podawaj z bagietką, ryżem lub ziemniakami z wody.

Posted on March 22, 2015 and filed under Przepisy.