Pikantna Pieczona Ciecierzyca

pieczona ciecierzyca

Kochana Oleńko!

Jedną z rzeczy, które mnie zaskoczyły kiedy zaczęłam robić zakupy na bazarach Azji Środkowej była liczba wędrujących sprzedawców wszelkich możliwych przekąsek. Są oni szczególnie widoczni na większych bazarach, takich jak ałmatańska Barachołka lub biszkekski Dordoj, które są ogromnymi rynkami hurtowymi i detalicznymi, gdzie można kupić wszystko, co tylko wyprodukowano w Chinach. Małe wózki nawigują przez rzędy kontenerów, które służą jako powierzchnia handlowa, sprzedając napoje i przekąski dla tłumów kupujących. Ale nawet na mniejszych bazarach, tych bardziej zorientowanych na artykuły spożywcze, jak na przykład Zielony Bazar w Ałma Acie albo Oszski Bazar w Biszkeku, zauważysz ludzi meandrujących między straganami sprzedając kukurydzę, samosę (paszteciki z mięsem lub serem), pączki, herbatę, a nawet lody. Jedną z pierwszych rzeczy, które witają Cię przy wejściu do Zielonego Bazaru jest dźwięk młodych kobiet wołających „Pączki! Ciepłe, świeże pączki!”

Oszski Bazar w Biszkeku

Oszski Bazar w Biszkeku

Kuchnia uliczna jest niezwykle zróżnicowania - od całkiem prostej do bardzo wyrafinowanej. Zwłaszcza od kiedy przybyło food trucków. Nawet najbardziej wybredny smakosz może znaleźć satysfakcjonujący posiłek na ulicy. Jednak do moich ulubionych przykładów potraw ulicznych należą te zaskakująco proste. Na początku marca byłam na konferencji w Indiach, i zdziwiły mnie wózki sprzedające tylko świeże, obrane ogórki, lekko przyprawione solą. Kiedy parę lat temu odwiedziłam Emily w Maroku, zakończyłyśmy wyprawę zakupową do rabackiej mediny przystankiem przy wózku sprzedającym ciepłą ciecierzycę w papierowych stożkach. Powinni to sprzedawać wszędzie, pomyślałam.

Zakupy w Rabacie

Zakupy w Rabacie

Moje zainteresowanie ciecierzycą jako przekąska ożywiło się w nieco mniej egzotycznym miejscu, kiedy goszcząc u Eunice na Manhattanie ona zaznajomiła mnie z magicznym efektem ciecierzycy pieczonej. Jest to danie bardzo proste, uzależniające i, co więcej, zdrowe. Ja używam wykiełkowaną ciecierzycę, ale można również wykorzystać ciecierzycę gotowaną lub z puszki. Ostrzegam: jest to przekąska wysoko uzależniająca (zwykle wchłaniam połowę zaraz po upieczeniu). Jest także świetnym dodatkiem do sałatek (właśnie ją dodałam do quinoa, świeżego szczawiu i rzodkiewki, z odrobinką soku z cytryny). Podawałam ją także ze szpinakiem, pieczoną rzepą, koreańską marchewką i sosem tahini), ale upewnij się, że nie ma zbyt dużo mokrych składników, bo inaczej ciecierzyca może się rozmoczyć.

Wykiełkowana ciecierzyca

Wykiełkowana ciecierzyca

Pikantna Pieczona Ciecierzyca
2 szklanki (350 g) ciecierzycy gotowanej, z puszki, lub wykiełkowanej*
2 łyżki oliwy z oliwek 
Sok z jednej cytryny (niekoniecznie taszkienckiej)
2 łyżeczki soli morskiej
2 łyżeczki pieprzu cayenne
1 łyżeczka kurkumy 

 -Podgrzej piekarnik do 200 stopni.
-Wysusz ciecierzycę ręcznikiem papierowym.
-Połącz ciecierzycę, oliwę, sok z cytryny, i przyprawy. Dobrze wymieszaj.
-Wyłóż na blachę pokrytą folią lub pergaminem.
-Piecz aż ciecierzyca będzie chrupiąca, około 45 minut.

 

*Aby ciecierzyca wykiełkowała:
Wypłucz suchą ciecierzycę
Zalej wodą i odstaw na około 12 godzin
Przelej ciecierzycę do durszlaku. Przepłucz.
Przykryj mokrą ciecierzycę szmatką lub ręcznikiem papierowym
Płucz kilka razy dzienne, aby ciecierzyca pozostała wilgotna
owtarzaj, aż ciecierzyca zakiełkuje i wypuści małe pędy (powinno to zająć 2-3 dni)

pieczona ciecierzyca
Posted on April 1, 2015 and filed under Przepisy.