Kawior żydowski

Kochana Marysiu,

Dziś mam dla Ciebie kolejny oldschoolowy, rodzinny przepis. Bardzo go lubię bo wydaje się elegancki, świetnie smakuje i jednocześnie jest ekstra tani. Myślę że to dlatego wytrzymał próbę czasu.

Szczerze powiedziawszy pytałam moją Babcię skąd wziął się w naszej rodzinie i nie udało nam się tego ustalić. Fakt że ten właśnie przepis zagościła na stałe w naszym menu jest szczególnie ciekawy, ponieważ chyba nikt w rodzinie nie był Żydem.

kawior żydowski

W ogóle od kiedy zaczęłyśmy pisać bloga ciągle zwracam się do Babci po porady. A robię to z dwóch powodów. Po pierwsze staram się możliwie wiernie odwzorowywać tradycyjne przepisy.

Ale przede wszystkim lubię bardzo ten czas, który spędzamy razem na rozmowach. Każdy przepis niesie ze sobą jakąś historię. Niektóre z nich są jeszcze o moich pradziadkach. Każdy mój telefon do niej po radę kończy się godzinną rozmową. Zazwyczaj nie dochodzimy od razu do konsensusu, więc babcia biegnie drzwi obok – do Cioci i tam dopiero zaczyna się rozgorzała dyskusja. Konkluzję poznaję zazwyczaj dopiero następnego dnia, więc muszę pamiętać aby zadawać pytania z wyprzedzeniem.

A najbardziej lubię kiedy parę dni później odwiedzam Babcię a ona ma dla mnie przygotowaną karteczkę z odręcznie napisanym przepisem. 

Czasami troszkę zmieniam proporcje, tak jak tym razem, ale nie śmiałabym zmienić nic istotnego i mam nadzieję, że moje wnuki też tego nie zrobią.

kawior żydowski-2.jpg

 

Składniki

400 gram oczyszczonej kurzej wątróbki

6 jaj z wolnego wybiegu ugotowanych na twardo

200 gram masła

Sól

Czarny pieprz

Opcjonalnie: łyżeczka majonezu lub musztardy Dijon

 

Posiekaj byle jak jedną cebulę. Smaż cebulę i wątróbkę na maśle przez około 7 minut.

Zmiksuj w blenderze na gładką masę. Dodaj sól, pieprz i drobniutko posiekaną cebulę. Możesz dodać musztardy lub majonezu do smaku. Babcia odradza, Ciocia poleca. Ja jestem rozdarta J

Podawaj z grahamem lub francuską bagietką i słodkim białym winem. Ja ostatnio próbowałam połączenia z Vino Passito – było idealne.

 

Posted on June 3, 2015 .