Chałwowe "lody" bananowe

Kochana Oleńko!

Jak uwielbiają powtarzać mieszkańcy miasta, Ałmaty ma rezko kontinentalnyj klimat, czyli klimat „ostro kontynentalny.” Kiedy tu przyjechałam, wszyscy mi mówili, że w sumie zima nie jest taka zła (szczególnie w porównaniu do prawdziwie arktycznych temperatur, które panują w Astanie), ale bardzo wilgotna. Pojęcie wilgotnej zimy wydawało mi się zupełnie obce—nawet nie byłam w stanie sobie wyobrazić, co to dokładnie może znaczyć. Dla mnie, wilgotna pogoda jest ściśle związana z latem (kiedy na północnym wschodzie Stanów wilgotność względna może sięgać nawet 100 procent) i z poczuciem, że zostałaś owiniętą ciepłym kocem jak tylko wychodzisz na dwór. Okazuje się, że mokre zimowe powietrze jest przede wszystkim mgliste, do takiego stopnia, że możesz całymi dniami nie widzieć żadnych dowodów na to, że szczyty Tienszan leżą tuż poza miastem.  

lody bananowe

Teraz, kiedy lato jest już w pełnym rozkwicie, powietrze jest suche, góry są rażąco widoczne, i jest bardzo, bardzo gorąco. Tak gorąco, że nawet w klimatyzowanym mieszkaniu myśl o gotowaniu—nie mówiąc o pieczeniu—wydaje się czasami nie do zniesienia. Już od jakiegoś czasu chciałam spróbować zrobić „lody” bananowe, i panujący obecnie upał dał mi do tego doskonały pretekst. Ten przepis jest niemal magiczny—ma bardzo mało składników i wymaga bardzo mało pracy, a efekt jest imponujący. Całości dopełniły daktyle i pasta tahini, dzięki którym otrzymałam smak zbliżony do chałwy. Mam nadzieję, że twoje lato mija równie słodko!

banany daktyle

Chałwowe „lody” bananowe
Dawna inspiracja od the kitchn

 1-2 porcje
2 banany średniej wielkości
4 daktyle

2 łyżki pasty tahini
1 łyżka miodu lub melasy morwowej (opcjonalnie)
1 łyżka oleju kokosowego
1 łyżeczka cynamonu
0,5 łyżeczki kardamonu

 

Obierz i pokrój banany. Zamroź je w szczelnym pojemniku, aż będą zupełnie twarde (najlepiej zostawić je na noc). Zmiksuj banany w malakserze, aż osiągną gładką konsystencję (przypominającą lody z automatu). Wmiksuj daktyle, tahini, miód, olej kokosowy i przyprawy. Wstaw do zamrażalnika na przynajmniej dwie godziny. Przed podaniem odstaw lody na parę minut aby trochę zmiękły.

IMG_0371.jpg
Posted on August 10, 2015 and filed under Przepisy.