Super Łatwe Bułeczki z Borówkami i Serem Bleu

Kochana Marysiu,

Jak wiesz, wreszcie kupiliśmy mieszkanie! Zła wiadomość jest taka, że na razie nie jest w za dobrym stanie, bo nikt go nie remontował chyba przez ostatnie pół wieku, a co za tym idzie przed nami długa i żmudna droga zanim będziemy się mogli wprowadzić. Ale nie tyle martwi mnie ciężka praca, co fakt, że z dnia na dzień musiałam w magiczny sposób zacząć znać się na wszystkim co związane z remontami. Jak na razie odrobiłam już zadanie domowe z łazienek – z dumą stwierdzam, że umiem samodzielnie wybrać prysznic i umywalkę, ale wieczory poświęcone debatom nad sedesem sprawiły, że nie mogłabym się już chyba bardziej cieszyć, że ta część jest za nami.

Urządzanie kuchni jest wciąż przed nami i chociaż myślę, że te decyzje będzie najciężej podejmować, nawet nie wyobrażasz sobie jak się cieszę, że wreszcie będę miała własne, rozsądnych rozmiarów miejsce do gotowania.

Ale w międzyczasie nadal mieszkamy w mikroskopijnej kawalerce, otoczeni stosem rzeczy do nowego mieszkania, a ja ledwo znajduję czas, żeby ugotować cokolwiek. Przez większość dni żywimy się dim sumamii hamburgerami, wchłaniając je w biegu między wizytami w sklepach meblowych i budowalnych, więc ostatnio miałam straszną ochotę ugotować coś nieskomplikowanego, co ukoiłoby moje nerwy. Tak wpadłam na pomysł na tą prościutką, delikatnie dekadencką kolację.

Składniki:

Ciasto na pizzę z mojego wcześniejszego przepisu (możesz zastąpić wodę mlekiem, żeby ciasto było delikatniejsze)

150g sera z niebieską pleśnią

Dobrej jakości dżem borówkowy

1 jajko od kury z wolnego wybiegu roztrzepane z łyżką zimnej wody

Czarnuszka do posypania

Rozgrzej piekarnik do 200°C. Jeśli masz kamień do pizzy użyj go. Jeśli nie, przygotuj blachę i papier do pieczenia.

Gotowe ciasto podziel na 6 części, uformuj kulki i spłaszcz je rękoma. Na każdej połóż po łyżeczce sera i dżemu. Ulep okrągłe bułeczki, zamykając farsz w środku. Posmaruj je jajkiem i posyp czarnuszką. Używając widelca ponakłuwaj bułeczki od góry. To bardzo ważne – inaczej popękają w pieczeniu.

Piecz przez około 15 minut, aż bułeczki się zezłocą. Przed podaniem pozwól im odpocząć 5 minut.

Polecam jeść te bułeczki siedząc z nogami do góry, oglądając ulubiony serial i popijając je filiżanką gorącej herbaty darjeeling.

Posted on January 11, 2016 and filed under Przepisy.