Marynowana rzodkiew japońska

Kochana Oleńko!

W miniony weekend wschodnie wybrzeże Stanów zostało uderzone przez pierwszą dużą śnieżycę tego roku. W Stanach temu rodzaju ekstremalnej pogody zawsze towarzyszy szczególnie amerykański rytuał: nieustanne reportaże coraz bardziej histerycznych meteorologów, dziwaczne przezwiska z apokaliptycznymi podtekstami (snowmageddon, snowzilla, frankenstorm), paniczne zakupy spożywcze. Tym razem śnieżyca w większości ominęła Boston—nie to co w zeszłym roku—i ja miałam ogromne szczęście, że moje plany na powrót do kampusu nie zostały zakłócone (chociaż miałam przyjemność lecieć nad śnieżycą w drodze powrotnej z Charleston). Moi biedni znajomi w Nowym Jorki i Waszyngtonie do tej pory odśnieżają.

Dla mnie śnieżny dzień to zawsze świetny pretekst dla podjęcia się jakiegoś projektu w kuchni. W takich sytuacjach szczególnie lubię zajmować się konserwami, może dlatego, że przypominają mi spiżarnię w starym domu moich dziadków w Polsce, która była wiecznie wypełniona dżemami, kompotami, marynowanymi warzywami.

Zaśnieżony Harvard

Zaśnieżony Harvard

Ten konkretny przepis został mi przekazany przez Emily kiedy przyjechała mnie odwiedzić w odległym już 2013 r., przywożąc ze sobą nie tylko małe dziecko ale także kilkadziesiąt funtów świeżych warzyw z północnej części stanu Nowy Jork. Miałam okazję wykorzystać tę recepturę parę tygodni później podczas kolejnej zimowej śnieżycy, i od tej pory często po nią sięgam, nawet przy braku ekstremalnych warunków pogodowych.

 

Marynowana rzodkiew japońska
Na jeden jednolitrowy słoik
 

2 szklanki wody
1 szklanka octu jabłkowego
1 łyżeczka soli
¼ łyżeczki cukru
¼ łyżeczki czerwonej papryki
1 łyżeczka kminku
2 liście laurowe
3 suszone czerwone papryki
3 ząbki czosnku
rzodkiew typu daikon (ok. 18-20 centymetrów długości)

Obierz i pokrój rzodkiewkę w plasterki.

Połącz wodę, sól, cukier, obrane ząbki czosnku i przyprawy. Zagotuj wodę i gotuj aż sól i cukier się rozpuszczą. Zdejmij z ognia i dodaj ocet.

Ułóż rzodkiewkę w przygotowanym słoiku. Polej ciepłą solanką i szczelnie zamknij słoik. Trzymaj w lodówce, i pozwól na przynajmniej jeden dzień marynowania. 

Posted on January 26, 2016 and filed under Przepisy.